Uncategorized

Główna msza święta, odprawiana w niedzielę nazywana jest sumą parafialną.

Zdecydowana większość osób w Polsce to katolicy. Niektórzy bardziej praktykujący, zaś inni mniej. Dla wielu bardzo ważne jest uczestnictwo w mszy świętej. Msza święta jest odprawiana codziennie, przez cały rok, z wyjątkiem Wielkiego Piątku, w który to dzień tej mszy nie ma w kościele na całym świecie. Osoby wierzące głównie biorą udział w mszach w różne święta i niedziele, ponieważ jest grupa ludzi, która systematycznie, każdego dnia chodzi do kościoła. W katolickich kościołach msze święte odprawia ksiądz. Liturgia jest podzielona na kilka części.

 

Osoby w kościele odmawiają modlitwy, śpiewają pieśni religijne i psalmy, słuchają czytań jak również kazania oraz przyjmują Eucharystię. Główna msza święta, która odprawiana jest w niedzielę nazywana jest sumą parafialną. Podczas mszy zbierana jest także tzw. ofiara na tacę, to ofiara wiernych na różne wydatki związane z kościołem. Księdzu pomagają szafarze a ponadto ministranci, czyli chłopcy, którzy chcą służyć Panu Bogu przy ołtarzu. Ołtarz, czyli główne miejsce w kościele katolickim, z którego ksiądz odprawia całe nabożeństwo. Każda msza ma swoją własną formułę, której ma obowiązek się trzymać ksiądz odprawiający mszę. Msza kończy się błogosławieństwem, które zostaje udzielone przez księdza wiernym, obecnym w kościele.

 

W niektórych kościołach tuż przed mszą mamy możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i wyspowiadać się, ażeby mieć możliwość w pełni uczestniczyć we mszy, czyli móc przyjąć komunię, a to jest możliwe tylko w tym czasie, gdy mamy czyste serca.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *