Dom, mieszkanie, rodzina

Jak posiadać żywe drzewko w mieszkaniu?

W Kościele katolickim najważniejszym świętem jest bez wątpienia Wielkanoc, gdy czcimy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jednak to do Bożego Narodzenia przygotowujemy się znacznie bardziej jak również to na nie dużo bardziej czekamy.

Zastanawiam się, co jest takiego niesamowitego w Bożym Narodzeniu, że obchodzą je wręcz ludzie niewierzący lub osoby innych wyznań (oczywiście jednostki te pomijają wszelkie aspekty religijne powiązane z tym okresem). Czy tych wszystkich ludzi urzeka ta zimowa, surowa pora roku? Czy koniec roku oraz związane z tym myśli? Czy może to, że (szczególnie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej) jest to czas, gdy członkowie rodziny są ze sobą wyjątkowo blisko- zjeżdżają się do siebie, dzwonią oraz wysyłają kartki?

Być może to wszystko razem aranżuje taką bajeczną atmosferę, która cały czas urzeka wiele osób? Dla każdego katolika odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta – w Boże Narodzenie świętuje dzień, kiedy Bóg jako człowiek schodzi tu na ziemię.

Tak wspaniałe wydarzenie musi obowiązkowo być uczczone wieloma tradycjami, związanymi jedynie z tym okresem czasu. Warto pamiętać o tym, by nasz dom należycie przygotować do świąt Bożego Narodzenia – na samym początku go posprzątać, a następnie przystroić. I choć obecnie sklepy oferują różnorakie dekoracje świąteczne, jak przykładowo wianki świąteczne, lub dekoracje na stół, to jednakże nic nie zdoła zastąpić zielonego drzewka czyli choinki.

W dawnych czasach jednym jedynym drzewkiem świątecznym była choinka żywa, a potem coraz częściej zastępowała ją sztuczna choinka – taką reklamowano, jako zakup jednorazowy i ekologiczny. Jednakże wkrótce wiele osób się przekonało, że „nie ma to, jak żywa choinka”, która wspaniale pachnie a także której niesamowitego wyglądu żadna sztuczna choinka nie zdoła zastąpić.

Aktualnie wielu ludzi mieszkających na wsi, jeśli ma wystarczająco dużą działkę, sadzi sobie rząd żywych choinek, które rok w rok, przed Świętami, ścina. Takiego rozwiązania nie posiadają na pewno mieszkańcy wielkich miast. Czy istnieje jakiś sposób, by mieć żywe drzewko w blokowym mieszkaniu, w dodatku jeszcze nie mając dużego auta, żeby taką choinkę przetransportować? A więc niektóre szkółki oferują choinki łącznie z dostarczeniem. A więc nawet mieszkańcy wielkich miast mają możliwość radować się widokiem i zapachem pięknej, żywej choinki, wystarczy jedynie, że wpiszą hasło: choinki z dostawą Warszawa.

Mówi się, że jak choinkę wniesie się do domu, to tak jakby już były Święta. Jednakże jeszcze należy ugotować świąteczne smakołyki i wziąć się za ciasta. A żywą choinkę, choć jest piękna, należy przyodziać w gustowne bombki oraz lampki. A pod nią ułożyć prezenty.

A wszystkie te kroki prowadzą do – Wigilii. Myślę, że najistotniejszym jej elementem jest dzielenie się opłatkiem, które zazwyczaj niezwykle wzrusza całą rodzinę. Po tym zebrana rodzina zasiada do wigilijnego stołu i smakuje 12 wigilijnych potraw. Ten szczególny dzień kończy się bez wątpienia wszystkim dobrze znaną Pasterką, czyli mszą która odprawiona jest o północy.

I choć po wigilijnym dniu mamy nadal 2 dni Bożego Narodzenia, to jakoś Wigilia najmocniej nam w pamięci zostaje. Dlatego też należy pielęgnować stare tradycje, bo mają one same w sobie niezwykłą moc.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *