Uncategorized

Pallad jest wykorzystywany przez wykwalifikowanych złotników do produkowania białego złota.

W ciągu ostatnich paru lat popularność palladu cały czas rośnie. Ten wyjątkowo rzadki metal jest stosowany często jako artykuł do jubilerskich wyrobów, lecz również jako metal inwestycyjny. Możemy powiedzieć, iż pallad jest bliskim krewnym złota a także platyny. Na światowych rynkach koszt tego kruszcu regularnie idzie do góry, a w ciągu dwóch lat cena palladu wzrósł podwójnie. Co powoduje, że jest tak pożądany natomiast jego wartość, jest dużo wyższa od wartości złota?

 

To pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 46. Na znanej wszystkim Tablicy znajduje się między rodem a srebrem, co umiejscawia go w gronie platynowców. Platynowce charakteryzują się dużą odpornością na wpływ szeregu substancji. Pierwiastki z tej grupy biorą również udział w katalizie bardzo wielu reakcji. Chociaż pallad jest bardzo często spotykanym platynowcem na naszej planecie to i tak jest znacznie rzadszy od srebra czy złota. Cena palladu jest tak wysoka nie tylko ze względu na rzadkość jego występowania. Drugim istotnym elementem jest fakt, iż pierwiastek ten prawie że nie pojawia się w złożach w czystej postaci.

 

Bardzo często, aby go uzyskać, należy poddać rafinacji zupełnie inne pierwiastki. Oczyszczanie bardzo podwyższa wartość wydobycia. Przodownikami w wydobyciu tego rzadkiego pierwiastka na świecie są na dzień obecny Kanada, Rosja, Południowa Afryka oraz Usa. W jubilerstwie opisywany pierwiastek jest stosowany przez złotników do produkowania białego złota. Zachowując swoją szlachetność, ma zdolność do pozbywania się żółtego odcienia. Pallad stosuje się też do produkcji luster w urządzeniach naukowych, mechanizmów do zegarków.

 

Jest też wykorzystywany w dziedzinie stomatologii. Pallad stosowany jest również w produkcji wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych które są potrzebne do produkcji komórek i laptopów. Bardzo wielu doświadczonych kierowców zna pallad jako metal znajdujący się w katalizatorach samochodowych. Takie reaktory katalityczne, ponieważ tak się specjalistycznie nazywają, są bardzo ważnym elementem układu wydechowego wszystkich bez wyjątku pojazdów spalinowych i hybrydowych. To dzięki katalizatorom takie związki chemiczne jak dwutlenek azotu czy tlenek węgla są przekształcane w o wiele mniej szkodliwy azot, parę wodną czy dwutlenek węgla. W ostatnich latach na branżę motoryzacyjną nakładane są wyjątkowo restrykcyjne normy emisji spalin. Przytłaczająca większość samochodów to pojazdy spalinowe a co za tym idzie, muszą one być zaopatrzone w katalizatory. Z uwagi na liczbę produkowanych samochodów a ponadto ograniczoną podaż kruszcu łatwo wytłumaczyć skąd bierze się wysoki kurs palladu na giełdach. Myśląc skąd tak wysoki koszt palladu, pojawia się całkiem prosta odpowiedź: wpływ na środowisko oraz jego niecodzienne właściwości.

 

Pallad jako 1 z najmłodszych metali szlachetnych charakteryzuje się wysokim połyskiem, większą twardością oraz wytrzymałością a także mniejszą masą niż platyna. Dzięki temu, że pallad nie reaguje z tlenem a także wodą jest całkowicie odporny na korozję. W kolejnych latach koszt palladu bez wątpienia pójdzie w górę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *