Uncategorized

Pracę kamieniarza w dużym stopniu ułatwiają maszyny a także różne urządzenia.

Kamieniarstwo jest jedną z dziedzin rzemiosła, które z każdą dekadą coraz mocniej się rozwija, ponieważ istnieje duże zapotrzebowanie na wyroby kamieniarskie. Nic też nie wskazuje na to, że miałoby być inaczej, gdyż istnieje ciągłe zapotrzebowanie przykładowo na pomniki oraz nagrobki. Kamieniarstwo istniało od dosyć dawna a służyło również do wielu innych celów niżeli służy nam dzisiaj. Jedno tylko je łączy to znaczy to, że kamienne bloki należy początkowo wydobyć zaś następnie poddać je specjalistycznej obróbce.

 

Dziś wydobyte skalne bloki są cięte na różnej grubości płyty co zależy od ich wykorzystania. W dalszej kolejności bloki są polerowane aby uzyskać odpowiedni stopień połysku. Dopiero wtedy wycinane są z nich potrzebne części, w których jeszcze raz poleruje się obrzeża a także powierzchnie zewnętrzne. Kamieniarstwo, to nie tylko pomniki oraz nagrobki, lecz też przeróżne elementy budowlane, które również tworzone są z różnego rodzaju kamienia. Jeśli chodzi o materiał na pomniki mława, to są one częstokroć tworzone ze skał metamorficznych lub magmowych.

 

Najpospolitszą skałą magmową jest na pewno granit. Występuje on na całym świecie częściach świata. W Polsce również występuje na Górnym Śląsku, koło Krakowa oraz w Tatrach. Granit wykorzystany jest miedzy innymi do produkcji pomników i nagrobków. Jest również stosowany w budowlance, ale zdarza się to rzadko, gdyż w budowlance w większości stosuje się skały osadowe. Granit jest głębinową, kwaśną a także jedno krystaliczną skałą , która jest zbudowana z kwarcu, plagioklazu, skalenia potasowego i biotytu. Może on mieć różnorodne odcienie, jak szary, jasnoszary, ciemnoszary, zielony, czerwony, biały, a także mieć różne odcienie koloru różowego. W dziedzinie kamieniarstwa granit jest łatwym do obróbki materiałem. Poza tym części wykonane z granitu są trwałe a także wyglądają bardzo ładnie. To dlatego poza pomnikami oraz nagrobkami stosuje się go coraz częściej również w budownictwie. Z granitu w budownictwie powstają płyty okładzinowe, elementy dekoracyjne oraz jeszcze wiele innych elementów. Obecnie zawód kamieniarza nie jest już tak ciężką pracą, jak dziesiątki, czy wieki temu.

 

Obecnie postęp techniki doprowadził do tego, że tą pracę w ogromnym stopniu ułatwiają maszyny i różnorodne urządzenia, jakie pomagają wycinać, rzeźbić, wiercić, polerować, czy szlifować. Jednakże ludzka siła oraz ludzkie ręce w każdej chwili jest niezastąpiona. Z tego powodu osoby pragnące pracować w kamieniarstwie powinny odznaczać się bardzo dobrym zdrowiem oraz niemałym zasobem fizycznej siły. Przy tym, jak w każdym zawodzie, tak również i tutaj potrzeba odpowiedniego podejścia do pracy a także dokładności, gdyż jedynie taki zakład, który produkuje wspaniałe a także funkcjonalne produkty, czy też konstrukcje ma duże szanse na utrzymanie się na rynku i rozwój. Dzisiaj w Polsce w tej dziedzinie także istnieje duża rywalizacja oraz trzeba być konkurencyjnym w każdym aspekcie, aby utrzymać się w tym biznesie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *