Dom, mieszkanie, rodzina

Ubezpieczenie OC chroni kierującego pojazdem w całym okresie trwania polisy.

Wypadki podczas jazdy samochodem mogą przydarzyć się każdemu kierowcy. Dlatego w naszym kraju obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Obejmuje ono rekompensatę wszelkich szkód, jakie powstały w wyniku stłuczki lub wypadku na drodze, zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Trzeba wiedzieć, że polisa OC jest przypisana do konkretnego auta, a nie do jego posiadacza. Natomiast zakres ubezpieczenia OC jest dokładnie określony ustawowo i w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym będzie to prezentować się tak samo.

 

Osoba poszkodowana podczas wypadku albo kolizji ma prawo domagać się naprawy swojego pojazdu lub wypłaty odpowiedniej rekompensaty, która pójdzie na naprawę. Obecnie jest wariant bezgotówkowy lub gotówkowy wypłaty. W przypadku wariantu bezgotówkowego zakład ubezpieczeniowy pokrywa koszt naprawy, zaś właściciel auta nie musi brać udziału w rozliczeniach. Osoba poszkodowana w stłuczce może też liczyć na pokrycie kosztów holowania auta do odpowiedniego warsztatu albo wynajęcia auta zastępczego. Mnóstwo informacji na temat rozliczeń ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej można znaleźć na blogu robakubezpieczenia.pl. Pamiętajmy, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami ma 30 dni na wypłatę odszkodowania, a jeżeli nie dotrzyma tego terminu, jest zobowiązany zawiadomić o tym osobę poszkodowaną. Ważne jest także to, że zakład zajmujący się ubezpieczeniami musi w takim przypadku wypłacić bezsporną część rekompensaty, a wypłata całego odszkodowania nie może trwać więcej niż 90 dni od daty złożenia dokumentów o szkodzie w wyniku wypadku. Ważną informacją jest też to, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obowiązuje wyłącznie w sytuacji szkody powstałej podczas jazdy autem.

 

Za szkodę, jaka powstała w związku z ruchem samochodu jest uważana również szkoda , która została wyrządzona podczas wsiadania oraz wysiadania z samochody. Dotyczy to także takich zdarzeń, jak załadunek czy rozładunek produktów a ponadto w trakcie garażowania lub postoju samochody. Ubezpieczenie OC ma liczne wykluczenia odpowiedzialności. Zakład ubezpieczeniowy ubezpieczeniowy1.pl nie odpowiada za wszelkie szkody, jakie zostały wyrządzone w wiezionych ładunkach lub bagażach. Warto tu wymienić szczególnie utratę gotówki, elementów biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów. W związku z powyższym, ubezpieczenie OC ochrania kierowcę w pełnym okresie polisy. Winny wypadku albo kolizji drogowej może spodziewać się, iż wszystkie wywołane przed niego szkody będą zrekompensowane w jego imieniu przez firmę ubezpieczeniową. Należy tu dodać, że wyróżniamy szkody całkowite i szkody częściowe. Szkoda częściowa polega na tym, że awarie auta są niewielkie oraz można je naprawić w opłacalny sposób.

 

Tymczasem szkoda całkowita wiąże się z tym, że pojazdu nie opłaca się naprawiać oraz przywracać jego stan sprzed kolizji lub wypadku. To więc sytuacja dużo bardziej problematyczna dla kierowcy. Powinniśmy wiedzieć, że szkoda całkowita oznacza, że zakład ubezpieczeniowy nie zajmie się naszym uszkodzonym pojazdem, który wtedy będzie już wrakiem. Firma ubezpieczeniowa nie przejmuje go, ale przeważnie odlicza jego szacunkową wartość od sumy rekompensaty. Oczywiście właściciel wraku może go sprzedać, co zwykle oznacza wykorzystanie wielu nieuszkodzonych elementów wyposażenia w kolejnym samochodzie.

Więcej: o-ubezpieczeniach.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *